pátek 22. dubna 2016

Vlk a holubice

Tentokrát jsem zabrousila do knih z červené knihovny. Sáhla jsem po dvou od autorky Kathleen E. Woodiwiss - Vlk a holubice (1974) a Květy na vodě (1997). Každá mě zaujala a každá je přitom značně rozdílná. 


Vlk a Holubice je starší a vyšla v originále již v sedmdesátých letech. Patří k prvním z pera od této autorky. Romantických scén a jejich popisů tam najdeme velice poskrovnu, většinou jen náznak pusy a ulehnutí na lože naznačuje, co se asi mohlo nadále dít. Přesto oplývá duchaplnými dialogy, osobitou charakteristikou postav a vydařenými popisy anglického prostředí zmítaného válkou. To vše je historicky orámované bitvou u Hastingsu po usednutí Viléma I. Dobyvatele na anglický trůn. Hlavní hrdinka Aislinn je mladičká anglosaská kráska, jejíž domov opanovali normanští rytíři a prohlásili ji za svoji kořist a otrokyni. Wulfgarovi Vilém přislíbí dívčinu domovinu a šlechtický titul, a tak, když se dostaví na své nové panství, setkává se s opovržením především od krásné Aislinn, dcery bývalého lorda z Darkenwaldu. Ta v té době již zažila krutost od normanského válečníka Ragnora. Je rozhodnuta nepodrobit se novému pánu. Wulfgar však zvolí jemnocit a intriky, které mu poslouží lépe než násilí a hrubost. Dívka pomalu zjišťuje, že přes všechno své odhodlání, v ní jeho pohled a jemný dotek probouzí dosud nepoznaný pocit. Ragnor se však nevzdává a zapřísahá se, že dívku dostane zpátky.


Vlk a holubice mě zaujala především proto, že se nejedná jen o milostné a láskou přeplněné scény. Vlastně tam jsou jen lehce naznačeny a ostatní zustává na čtenářově fantazii a důvtipu. Přesto mě velice nadchl románek mezi Aislinn a jejím pánem Wulfgarem, toho se každý bojí a všichni vědí, že oprovrhuje ženami. Přesto se mezi nimi odehrává vlastní soukromá válka, ve které nakonec oba jsou těmi poraženými. Aislinn, když zjišťuje, že se nemá, jak osvobodit od tohoto Normana, se rozhodne upoutat ho k sobě láskou. Wulfgarovi se zase protiví zmocnit se jí proti její vůli a je přesvědčen, že až ho dívka sama bude chtít, přijde za ním. No a co myslíte, že se nestane? Oba dva padnou do svých lstí.


Další plus této knihy je, že se příběh uskutečňuje na pozadí historických událostí a kromě lásky zde najdeme také dost barvitě popsané bojové scény, krvavé prostředí a drsnou přírodu.


Pokud tedy vysloveně netoužíte po milostných scénách a oceňujete trochu i popisy a svižný děj, který sice není kdovíjak složitý, ale za to se ani na kousku knihy nenudíte a rychle ubíhá, rozhodně sáhněte po Vlku a holubici.


Jediným mínusem, který mě občas lezl na nervy, je, že mi přišly některé scény jakoby roztržité. Například, když autorka píše, že Aislinn ulehá na zem a ráno se protáhne v posteli. Jakoby autorka zapomněla, v jaké poloze se postavy nacházejí, protože v další větě je situuje jinam. 

Od Ikaru navíc vyšly knihy od této autorky s krásnými malovanými obaly.
Okomentovat