pátek 10. června 2016

Než jsem tě poznala


JoJo Moyes je spisovatelka na volné noze původem z Anglie. Má nezaměnitelný styl psaní, který efektivně útočí na emocionální stránku každého čtenáře. Její kniha Než jsem tě poznala vyšla ve více jak desítce překladů a prodaly se miliony výtisků. Vzbudila takovou popularitu, že se ještě tento měsíc dočkáme filmového zpracování, zatím se můžete podívat alespoň na trailer. 


Než jsem tě poznala je krásná a emotivní story, která pobaví ale i rozpláče. Svěží příběh obsahuje silný námět... Will, bohatý a excentrický, fyzicky velmi dobře stavěný a sebevědomý, si užívá života plnými doušky. Miluje extrémní sporty a miluje adrenalin. Má krásnou přítelkyni a prosperující práci v právnické firmě v centru Londýna. Jeho život je skoro dokonalý. Stačí však jediný okamžik, aby se mu svět obrátil vzhůru nohama. 

Louisa je trochu naivní servírka, která ze dne na den přijde o své oblíbené zaměstnání. V životě jí stačí málo k radosti a do teď byla spokojená s tím, kde byla a co dělala. Každý den byl pro ni jeden velký stereotyp. Přijme nově práci pečovatelky Willa, který je už dva roky ochrnutý, upoután na invalidní vozík a pod neustálým dozorem a péčí. Pro Louisu je z počátku velice těžký úkol být v jeho blízkosti, časem však prokoukne Willovu masku, kterou každého nového člověka obdarovává. Louisa se navíc dovídá i nepříjemné rodinné tajemství a její odhodlanost je velice zkoušena.

Než jsem tě poznala je ten typ knihy, kterou si představuji číst někde v poklidu v parku na dece. Usrkáváte k ní v letních dnech domácí limonádu, sedíte na dece a jednou rukou držíte knihu, druhou si přidržujete kapesníček pro všechny případy. Jakmile se do této knihy začtete, přestanete vnímat své okolí. V mysli se Vám vybaví obraz Stortfoldského hradu na kopci a malebného městečka, jakobyste tam sami byli. Stanete se součástí příběhu ať už chcete nebo ne. Po chvilce zjišťujete, že se nevědomky uculujete.

Rozhodně se při této knížce místy pobavíte, byť jde o vážné téma budící jistá očekávání. Will a Louisa jsou jako oheň a voda. Will je zamlklý, ke všem nepřátelský, bez vůle k životu. Louisa zase říká, co ji na jazyk přijde, snaží se být věčně optimistická, je dětinská a trochu naivní, ale ze všeho především je odhodlaná udělat maximum pro to, aby Willovi zlepšila naládu. Mezi hlavními postavami najdeme romantický náboj, který objevují postupně a jejich vzájemné sympatie jsou velmi okouzlující. Jediná věc, která se mi snad nezamlouvala bylo to, že některé kapitoly v knize jsou psané z pohledu jiných postav. Působilo to na mě trochu rozkolísaným dojmem a chvíli jsem se musela přepnout a vcítit do jiné postavy.

Autorka nicméně podává příběh čtivým stylem psaní, který opanuje čtenářovi city. Po prvním začtení zařučuji, že knihu jen tak z ruky nedáte. Příběh je strhující. Téma je natolik silné, že budí v hlavě myšlenky o životě. Kde kdo se při dočtení posledních stránek asi zamyslí nad tím, co má a co by mohl ztratit. A přesně tento typ knížek je pro Jojo Moyes typický, na konci nehledáme žádné ponaučení ze života ale objevujeme silnou emoci, která se nám zavrtá pod kuži. 
Obrázek si můžete udělat i podle traileru na stejnojmenný film:
Okomentovat